Zapewnienie bezpieczeństwa osobom z niepełnosprawnościami

Na naszej uczelni pracownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo w budynkach zostali przeszkoleni z przeprowadzania ewakuacji osób z niepełnosprawnościami. Uaktualniane są także procedury zwiększające bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających na uczelni, ze szczególnym naciskiem na osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, sensorycznej lub poznawczej.

Ponadto na bieżąco dokonujemy zakupów sprzętu zwiększającego bezpieczeństwo i sprzętu ewakuacyjnego, w tym: krzeseł ewakuacyjnych, systemów przywoławczych do toalet, alarmów wizualnych, systemów udźwiękawiania przestrzeni.

Treść (rozbudowana)

Film, który może uratować życie!

W razie pożaru lub innego zagrożenia osoby z niepełnosprawnościami są w pełni zależne od pomocy innych. Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ zakończyła pracę nad filmem „Wyjście awaryjne”. Pokazano w nim najważniejsze zasady obowiązujące podczas ewakuacji osób poruszających się na wózkach.

Film adresowany jest zarówno do osób pracujących w placówkach, w których przebywają osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu, ale również do strażaków i innych służb ratujących zdrowie i życie ludzi. To film instruktażowy, w którym pokazano jak bezpiecznie i z wykorzystaniem różnych sprzętów ewakuować osobę z niepełnosprawnością narządu ruchu.

Skąd pomysł na taki film?

Przestrzeń publiczna w Polsce z roku na rok staje się coraz bardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych. Niestety temat ich ewakuacji nadal raczkuje. Należy pamiętać, że osoby poruszające się na wózku w momencie zagrożenia stają się zależne w 100% od pomocy innych osób.

- Zapewnienie bezpieczeństwa to podstawa w naszych działaniach. Jeżeli pojawia się okazja, że możemy coś zrobić jeszcze lepiej i z pożytkiem dla innych to robimy to! - podkreśla Maciej Wiatrowski, wiceprezes Fundacji PODAJ DALEJ. - Dzięki wsparciu Fundacji ORLEN zakupiliśmy specjalistyczny sprzęt do ewakuacji osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, przeszkoliliśmy naszych pracowników oraz grupę konińskich strażaków z zasad ewakuacji z wykorzystaniem płacht, materacy i krzeseł ewakuacyjnych.

Owocem tych działań jest film instruktażowy dostępny bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych na kanale YouTube Fundacji:

Mężczyzna sprowadzajacy po schodach fotel ewakuacyjny z siedzącym na nim drugim mężczyzną

- Film opracowany przez Fundację PODAJ DALEJ to dla nas bardzo dobry materiał szkoleniowy. Omówiono w nim nie tylko sposób korzystania ze specjalistycznego sprzętu, ale również pokazano jak bezpiecznie chwytać, przenosić i ewakuować osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu. To wiedza bezcenna, która może uratować życie. - mówi Krzysztof Turowski, Naczelnik Jednostki OSP w Ślesinie.

(materiał prasowy udostępniony przez Fundację Podaj Dalej)