Studenci Erasmus opracowują strategię dla BON

Przez całą jesień 2022 grupa międzynarodowych studentów Erasmusa pracowała nad opracowaniem strategii promocji i udoskonalenia działań Politechniki Łódzkiej na rzecz młodych osób z niepełnosprawnościami. W grudniu 2022 przedstawili wyniki swojej pracy.

W projekcie wzięło udział siedmiu studentów kierunków inżynierskich z Hiszpanii, Belgii, Holandii i Niemiec. Przyjechali oni do naszej uczelni aby uczestniczyć w interdyscyplinarnym semestrze projektowym, znanym jako European Project Semester (EPS).

W pracy nad projektem wykorzystano „commission method”, czyli metodę kształcenia polegającą na realizowaniu zadania na zlecenie wynikające z zapotrzebowania konkretnej instytucji. Metodę tę rozwija David Allen, pedagog i dyrektor artystyczny Midland Actors Theatre w Birmingham w Wielkiej Brytanii. W październiku 2022 zaproszony został do BON aby poprowadzić wspólnie z Koordynatorem EPS, Grażyną Budzińską, warsztaty dla studentów EPS. W charakterze eksperta w wydarzeniu wziął udział nasz kolega, Adrian Peliszko. Podczas warsztatowej „burzy mózgów” udało się wyodrębnić wyzwanie, nad którym studenci mieli później pracować. To wyzwanie to spadająca liczba studentów z niepełnosprawnościami decydujących się na studia w Politechnice Łódzkiej. Jako jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy rozpoznano nadopiekuńczość ze strony rodziców i ich brak wiary w to, że ich dziecko poradzi sobie na uczelni.

Studenci pracowali w dwóch zespołach. Każdy z nich wypracował własne rozwiązania, które zaprezentowane zostały w grudniu 2022 podczas sesji z udziałem przedstawiciela BON. Pierwszy zespół skupił się na metodach przekonania rodziców, że ich dzieci będą bezpieczne na uczelni. Zaproponowano m.in. tak innowacyjne rozwiązania, jak sesje speed dating – szybkich randek, jako metodę wzajemnego dopasowania się asystenta i studenta z niepełnosprawnością. Z kolei drugi zespół, oprócz propozycji tworzenia bardziej przemawiających do młodych ludzi dynamicznych, multimedialnych materiałów informacyjnych, wpadł na pomysł zorganizowania „dnia rodzica”. Możecie się domyślić, że chodzi tutaj o specjalną przestrzeń i czas przeznaczone na spotkanie w gronie rodziców potencjalnych studentów PŁ.