Regulamin Akademickiego Centrum Zaufania

REGULAMIN

AKADEMICKIEGO CENTRUM ZAUFANIA POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ

 

Rozdział I.

Postanowienia ogólne


§1

  1. Akademickie Centrum Zaufania Politechniki Łódzkiej (zwane dalej: „Centrum”) udziela bezpłatnej pomocy psychologicznej studentom, doktorantom i pracownikom Politechniki Łódzkiej (zwanej dalej: PŁ), w szczególności osobom posiadającym orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
  2. Pomoc psychologiczna może być udzielana w formie:
  1. konsultacji psychologicznych,
  2. poradnictwa psychologicznego,
  3. warsztatów psychoedukacyjnych,
  4. grup wsparcia.
  1. Pomoc psychologiczna świadczona jest przez psychologów posiadających umiejętności i przygotowanie zawodowe niezbędne do oferowania usług psychologicznych.

§2

  1. Siedziba Centrum znajduje się w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej, przy ul. Żeromskiego 116 w Łodzi (bud. A 30).
  2. Pracę Centrum nadzoruje kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ.
  3. Pomoc psychologiczna świadczona jest stacjonarnie w siedzibie Centrum, w uzasadnionych sytuacjach w innych miejscach lub w formie zdalnej.
  4. Pomoc psychologiczna obejmuje konsultację trwającą od 40 do 50 min.

§3

Celem działania Centrum jest:

  1. wsparcie psychologiczne studentek i studentów PŁ ubiegających się o pomoc psychologiczną, szczególnie studentek i studentów z niepełnosprawnościami;
  2. wspomaganie procesu uczenia się studentek i studentów PŁ, którzy zgłaszają taką potrzebę;
  3. wsparcie doradcze w dostosowywaniu procesu edukacyjnego na PŁ do potrzeb studentek i studentów wynikających z niepełnosprawności, choroby przewlekłej oraz zaburzeń zdrowia psychicznego (opiniowanie psychologiczne, wskazówki dydaktyczne);
  4. tworzenie  warunków do  szybkiego reagowania na trudności psychologiczne osób korzystających ze wsparcia Centrum;
  5. prowadzenie działań psychoedukacyjnych i psychoprofilaktycznych (m.in. w zakresie poszukiwania nowych sposobów  radzenia sobie ze stresem, trudnościami behawioralnymi, relacyjnymi, komunikacyjnymi, motywacyjnymi);
  6. wzmacnianie zasobów (mocnych stron) osoby zgłaszającej się do psychologa i/lub wspieranie tej osoby na drodze rozwoju;
  7. konsultacje psychologiczne dla obcojęzycznych studentów, doktorantów i pracowników PŁ: w zależności od dostępności specjalistów, oferujemy konsultacje w języku angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim;
  8. wskazanie dalszych możliwości wsparcia poza ACZ PŁ (doradztwo zawodowe, psychoterapia, poradnia zdrowia psychicznego itp.).

§4

  1. Regulamin Akademickiego Centrum Zaufania PŁ obowiązuje pracowników Biura ds. Osób Niepełnosprawnych, osoby współpracujące z Centrum (psychologów, terapeutów uzależnień, wolontariuszy, stażystów, praktykantów) oraz osoby korzystające ze wsparcia psychologicznego.
  2. Nadzór nad przestrzeganiem postanowień niniejszego Regulaminu sprawuje kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych.

Rozdział II.

Organizacja działania Centrum

§ 5

    1. Akademickie Centrum Zaufania świadczy pomoc psychologiczną według aktualnego grafiku pracy, ustalonego przez kierownika Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ i podanego do wiadomości w siedzibie Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ oraz w systemie rejestracji online.
    2. Osoby korzystające ze wsparcia psychologicznego  mają dostęp do usług Centrum wyłącznie w wyznaczonych w grafiku godzinach. W szczególnych przypadkach decyzję w sprawie udzielenia pomocy psychologicznej w innych niż powyższe terminy podejmuje kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ.

§ 6

  1. Z konsultacji psychologicznej skorzystać można po uprzednim zarejestrowaniu się, tj. ustaleniu daty i godziny spotkania w jeden z następujących sposobów:
  1. telefonicznie, pod numerem telefonu 42 631 38 87 lub 42 631 28 87;
  2. osobiście w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ, budynek A30;
  3. drogą elektroniczną – za pośrednictwem systemu zapisów online.
  1. Rejestracja osobista możliwa jest wyłącznie od poniedziałku do piątku, w zależności od ustalonego dyżuru pracowników BON w danym tygodniu.
  2. Rejestracja online potwierdzana jest przez pracownika BON.
  3. Przed skorzystaniem z pomocy psychologicznej osoba rejestrująca się na wizytę:
  1. wypełnia formularz rejestracyjny,
  2. podpisuje oświadczenie o zapoznaniu się Regulaminem Akademickiego Centrum Zaufania i wyrażeniu zgody na pomoc psychologiczną,
  3. podpisuje oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyłącznie w celach związanych z udzielaną pomocą psychologiczną.

Rozdział III.

Zasady świadczenia pomocy psychologicznej

§7

    1. Pomoc psychologiczna w Centrum świadczona jest zgodnie Kodeksem Etycznym Psychologa.
    2. Pracownicy Centrum i Biura ds. Osób Niepełnosprawnych PŁ działają w interesie zdrowia psychicznego osoby korzystającej ze wsparcia i, w razie konieczności, udzielają tej osobie wszelkich niezbędnych informacji o placówkach pomocy psychologicznej.
    3. Wszystkie dane i informacje uzyskane w związku ze świadczoną pomocą psychologiczną oraz dokumentacja z tym związana objęte są tajemnicą.
    4. Centrum nie udziela informacji władzom i pracownikom PŁ na temat osób korzystających ze wsparcia psychologicznego bez ich pisemnej zgody.
    5. W sytuacji powzięcia wiedzy o bezpośrednim zagrożeniu życia lub zdrowia osoby korzystającej ze wsparcia psychologicznego ACZ pracownicy Centrum informują o tym odpowiednie instytucje.

§8

    1. Każda osoba ubiegająca się o pomoc psychologiczną ma możliwość uczestnictwa w 8 konsultacjach indywidualnych z psychologiem. Liczba spotkań może być zwiększona albo zmniejszona na mocy wspólnych ustaleń z psychologiem.
    2. Osoba korzystająca ze wsparcia zapisuje się na konsultacje tylko do jednego psychologa i prowadzona jest przez tego psychologa przez cały cykl konsultacji. Ewentualne zmiany w tym zakresie możliwe są jedynie w sytuacjach wyjątkowych.
    3. Pracownicy ACZ zastrzegają sobie prawo do odwołania wizyty danej osoby u psychologa, jeśli osoba ta zapisze się:

- na więcej niż jedną konsultację w  tygodniu,

- na spotkania z więcej niż jednym psychologiem,

- na spotkanie do innego psychologa, niż ten, z którego konsultacji dotychczas korzystała

    1. Osobie, która nie pojawiła się na umówionym spotkaniu zostaje przypisana nieobecność, po dwóch nieobecnościach osoba traci możliwość korzystania z usług psychologów do końca bieżącego roku akademickiego. W wyjątkowych sytuacjach są możliwe odstępstwa od reguły.
    2. Odwołać umówione spotkanie z psychologiem należy min. 24 godziny przed terminem spotkania. Odwołanie w terminie późniejszym skutkuje przypisaniem nieobecności.
    3. W przypadku spóźnienia osoby korzystającej ze wsparcia na konsultację psycholog podejmuje decyzję, czy konsultacja może się odbyć w krótszym wymiarze czasu. Psycholog zastrzega sobie prawo do nieprzyjęcia danej osoby na konsultację w takiej sytuacji.   

§9

  1. W ramach spotkań z psychologiem w ACZ PŁ nie prowadzimy psychoterapii oraz specjalistycznej diagnostyki psychologicznej.
  2. Pomoc psychologiczna nie będzie udzielona:
    1. osobie  znajdującej się pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, a także kierującej groźby, agresywnej i stwarzającej zagrożenie dla bezpieczeństwa osób przebywających w Centrum,
    2. osobie, która nie realizuje ustalonych zaleceń.
  3. Wszelkie kwestie sporne i możliwości odstępstw od zapisów niniejszego Regulaminu rozstrzyga Kierownik BON PŁ na pisemny wniosek osoby korzystającej ze wsparcia.

Strona dziala - zabbix